Från di.se
I det dolda har SAS ändrat spelreglerna för sitt aktieägarprogram – som gett lukrativa rabatter, gratis drinkar och förtur ombord vid flygning.
Nyheten kan vara en förklaring till dagens tvåsiffriga ras i aktien, enligt en analytiker.
Uppdaterad: 17 oktober 2023, 16:20
Publicerad: 17 oktober 2023, 14:47
Text
I ett pressmeddelande utan datummärkning, gömt under kategorin ”Shareholder Program” längst ned på SAS
SAS -21,86% hemsida för Investor Relations framgår att sedan 11 oktober i år så är det inte längre möjligt att ingå i SAS aktieägarprogram genom att köpa nya aktier i bolaget.
Förändringen hänförs till att SAS kommer rekonstrueras och att preferensaktierna på börsen kommer att dras in och avnoteras, vilket meddelades i samband med att ett konsortium lett av Air France-KLM lämnat det vinnande budet i SAS kapitalanskaffningsprocess 3 oktober.
SAS uppger till Di att man redan den 3 oktober uppdaterade sin hemsida med information om att villkoren för aktieägarprogrammet kunde förändras med kort varsel. När villkoren ändrades 11 oktober skickades informationsmejl ut till deltagarna i aktieägarprogrammet.
Enligt SAS kommer förmånerna från aktieägarprogrammet helt att upphöra efter 31 mars 2025.